Krakonoš – zpočátku vrtošivý skřítek a nakonec ochránce Krkonoš
Vládcem nejvyšších českých hor Krkonoš je samozřejmě Krakonoš. Legendy o něm se různí a časem proměňují. První zmínky o Krakonošovi se objevují už v 16. století. Ale v té době byl spíše obávanou postavou. Někteří jej považovali za potměšilého skřítka, který lidi rád sváděl ze správné cesty, aby věčně bloudili. I proto známí Vlachové, hledající v našich horách zlato a drahé kamení, pro jistotu prováděli různé rituály, aby si náladového ducha hor udobřili. Legenda o Krakonošovi se šířila a s rozvojem turismu v 19. století už z něj byl ochránce přírody a chudých potřebných.
Podle jedné z legend se Krakonoš zakoukal do krásné princezny. Proti její vůli ji vzal do svého sídla. Dostala kouzelnou hůlku a pole řepy. Řepu, díky kouzlu, proměňovala ve své blízké, ale přesto toužila po svobodě. Slíbila tedy Krakonošovi, že se stane jeho ženou, ale pouze tehdy, pokud spočítá všechny řepy na poli. Vždy nakonec udělal chybu a ona se mohla osvobodit.
„Poudačky“ o vládci hor Krakonošovi sdílíme se svými sousedy. Poláci mu říkají Liczyrzepa a Němci zase Rübezahl neboli Počítač řep. Pojmenování Krakonoš lze poprvé vystopovat v baladě Klimenta Klicpery - Krkonošská kleč. Obvykle je vyobrazován s plnovousem, v plášti, klobouku a se sukovicí v ruce. V každé krkonošské obci se Krakonoš objevuje na různých významných akcích. Sošku Krakonoše má doma snad každý milovník našich nejvyšších hor. Ale pozor! Místo pro něj si dobře rozmyslete. Když jej později přemístíte, bude se zlobit a přinese bouři - se v Krkonoších "poudá".
Muhu – mýtický ochránce Jizerských hor
Prý se Krakonoš a Rampušák (z Orlických hor) domluvili, že si Jizerky také zaslouží svého ochránce. Vydali se proto na vrch Muchov. Využili přírodních živlů z okolí – větru a mlhy. Vládce vznikl ve chvíli, kdy zahoukala sova své „muhú“, a tak tento strážce získal své jméno. Je vyobrazován jako průsvitná postava v plášti z mlhy a s knoflíky z jizerských safírů. Hlídá soužití lidí s přírodou a trestá nespravedlnost.
Název České a Saské Švýcarsko a legenda o jeho vzniku
Byli jednou dva umělci… ze Švýcarska. Jeden byl uznávaným portrétistou jménem Anton Graff z Winterthuru a druhým malíř především krajinek a mědirytec, jmenoval se Adrian Zingg ze St. Gallenu. Oba ve své době studovali na akademii v Drážďanech (kolem roku 1766). Podnikali výlety do okolí a brzy objevili působivá skalní města a věže kaňonu Labe. Hluboké rokle a skály jim připomínaly domovinu a z nostalgie jim začali říkat Saské Švýcarsko. Název se ujal a v roce 1835 vzniklo pojmenování pro navazující skalní oblast v Čechách - České Švýcarsko.
Pohádky a legendy obohacují po staletí běžný život lidí nejen z kopců.
Hezký sváteční čas přejeme.